Kozaki i buty sportowe – czym się różnią i jak kupować?

Kategorie Moda

Dobre buty sportowe nie muszą być widowiskowe, przeładowane kolorami jak wiele butów z reklam firm jak Nike. Nie muszą też być bardzo drogie, aby służyć ich przeznaczeniu. Istnieje wiele butów, które pasują zarówno do twoich potrzeb, jak i do twojego budżetu. Może podobają ci się kozaki, a może adidasy? Jeśli weźmiesz kartkę papieru i wypiszesz na niej sobie wszystkie niezbędne dla nich cechy, od dopasowania stopy do lekkości czy wodoodporności – możesz łatwo podjąć świadomą decyzję. A jeśli masz wątpliwości? Porozmawiaj o odciskach na stopach z zaprzyjaźnionymi sportowcami, sprzedawcami w sklepie z butami (jak np. https://zoio.pl/obuwie/kozaki-botki), a może nawet z lekarzem. Jest bardzo prawdopodobne, że będą w stanie dać wam trochę cennych informacji do przemyślenia.

kozakiNawet buty najlepszej jakości powodują uszkodzenia i otarcia, nawet dobrze dopasowane kozaki, a co dopiero buty sportowe. Nie powinnaś ryzykować żadnych obrażeń ze względu na stare lub zużyte buty. Podobnie jak w wypadku wszelkiego innego sportowego wyposażenia, należy uważnie rozważyć zakup butów i zastąpić je, jeśli mogą one się zużyć. Jeśli jesteś biegaczem, rozważ, jak dużo biegasz i wymieniaj buty raz na rok lub częściej.

Łuk buta ma decydujące znaczenie dla dobrej jakości butów sportowych. Nawet osoby mające duże łuki stóp lub bardzo podatne na stres (ciężkie lub bardzo wysokie kobiety, ludzie, którzy często dźwigają ciężary) powinny rozważyć jakość podbicia podeszwy stopy podczas zakupu nowych butów. Oczywiście cały but ma znaczenie, a nie tylko łuk między piętą a palcami. Podeszwy buta lekkoatletycznego muszą podtrzymywać cały łuk stopowy. Pamiętaj także o wkładkach – one także mogą wpływać na komfort i podparcie stopy.

Przy wyborze butów do uprawiania sportu uważnie przeanalizuj podeszwę buta. Dobra jakość podeszwy powinna być widoczna w konstrukcji obuwia – jeśli but jest wytrzymały, lekko daje się zginać, i czujesz się w nim dogodnie, to już warto wziąć go pod uwagę. Zwróć uwagę na kontur podeszwy. Powinna istnieć widoczna różnica wysokości między palcem u nogi a piętą, nawet jeśli but nie ma obcasa. Dlatego kozaki są tak popularne. Musi stanowić istotną podporę – but to fundament, budynkiem jesteś ty i twoja postawa.