Jak możesz zostać projektantką mody?

Kategorie Moda

By zostać projektantką mody potrzebna jest ciężka praca – a stanie się projektantką obuwia jest jeszcze trudniejsze. I nawet jeśli zdobędziesz taki zawód, nie oznaczać to będzie że twoje projekty zostaną dostrzeżone przez Vogue. Bardziej prawdopodobne, że będziesz projektować jakieś niedrogie, ale popularne buty sprzedawane w supermarketach. Nawet wtedy, potrzebowała będziesz talentu i umiejętności, i dużo ciężkiej pracy. Jeśli chcesz zajmować się projektowaniem butów, należy zacząć planować swoją karierę od samego początku. Zastanów się póki jesteś młoda: czy będziesz tworzyć buty dla kobiet, mężczyzn, sportowców i tak dalej? Chcesz tworzyć własne buty, pracować dla dużej firmy lub zakupić własny butik?

Wielu projektantów osiągnęło sukces bez dyplomu, ale edukacja w zakresie projektowania mody jest mimo wszystko przydatnym pakietem umiejętności i kontaktów. Powinnaś mieć przynajmniej jakiś talent do sztuk pięknych i projektowania… oko do mody jest użyteczne, ale niekonieczne. Przyda ci się też trochę praktyki – aby stać się projektantką obuwia trzeba trochę doświadczenia – rozważ pracę dla sklepów obuwniczych lub sieci, nawet jako sprzedawca czy stażystka! Bez osobistych doświadczeń w przemyśle obuwniczym nie uda ci się stworzyć butów, które wszyscy polubią.

Niezależnie od swojej codziennej pracy, należy pracować nad swoim osobistym stylem. Są miliony projektantów. A ty na pewno chcesz się wyróżniać. Sprawdź się, zadaj sobie jakieś ograniczenia, wyzwania rzucone samej sobie – na przykład może zechcesz zaprojektować nowe buty na co dzień przez miesiąc.

Ale jak to robić? Może najlepiej jest zacząć od zwykłego pióra i papieru – trzeba rozwinąć jakieś podstawy szybkiego szkicowania, nigdy nie wiadomo, kiedy coś cię nagle zainspiruje! We współczesnym biznesie trzeba wiedzieć, jak korzystać z oprogramowania do projektowania, jak Adobe Photoshop, InDesign, Illustrator. Współcześni projektanci mody używają oprogramowania CAD, podobnie jak inżynierowie – dzięki niemu mogą tworzyć modele 3D. Podejrzewam, że design butów będzie prawdopodobnie pierwszym obszarem mody, który będzie korzystać z drukarek 3D w sposób regularny.

Umiejętności to nie wszystko – trzeba też kontaktów w tej dziedzinie. Zaprzyjaźnij się z kolegami w branży designu, mody czy kadr. Skontaktuj się z producentami. Pamiętaj, twoja pasja cię poprowadzi!