Czy jest sens studiować Projektowanie ubioru albo modę na ASP?

Kategorie Moda

Założę się, że wiele z Czytelniczek tego bloga, albo zaprzyjaźnionych blogów jak http://wtrojmiescie.com chciałoby wejść do branży mody. Wiele znanych projektantek dołączyło do branży mody z różnych środowisk, słyszałam nawet o takich projektantach, którzy rozpoczeli karierę jako architekci i projektanci – ludzie, którzy chcieli połączyć projekty architektoniczne z zasadami estetyki. I wiele młodych ludzi, szczególnie dziewcząt, chce zdobyć wykształcenie i studiować modę, na przykład na kierunku Projektowanie ubioru, Wzornictwo na ASP, czy Kostiumografia. Jeśli uzyskasz wykształcenie w najlepszej szkole mody, możesz zacząć swoją karierę w tej branży. Oto kilka wskazówek, dlaczego w ogóle warto spróbować szkoły mody.

Nauczysz się podstaw. Twoja pasja do mody nie wystarczy, potrzebujesz wiedzy i teorii. Musisz nauczyć się historii mody, zdobyć umiejętności projektowe, czasem nawet praktycznych. Musisz nauczyć się rysować, szykować, wycinać – każdy większy projektant mody musiał zacząć od czegoś, a często trzeba po prostu usiąść nad maszyną do szycia.

Poza umiejętnościami można się nauczyć teorii projektowania. Znajomość kolorystyki jest niezbędna do projektowania mody. Harmonia kolorów to bardziej złożony temat, niż widać na pierwszy rzut okiem, a szkoła mody może pomóc w odpowiednim użyciu kolorów i wzorów. Być może pamiętasz ze szkoły podstawowej, że nie powininno się mieszać zieleni i czerwieni, bo są komplementarnymi kolorami… ale szkoła mody może nauczyć cię czegoś więcej! To nie chodzi tylko o zbieranie „poprawnego” koloru wzorów i odcieni. Jeśli pamiętasz epicką masakrę Mirandy w „Diabeł ubiera się u Prady” na temat odpowiedniego kolory bluzki, to dokładnie o to chodzi – odpowiednie odcień niebieskiego może zrobić lub złamać kostium.

Będziesz musiała pracować nad szkicami, wzorami, dopasować je do modelek i szyć je ręcznie. To wymaga dużo pracy w domu i w szkole. Jeszcze raz podkreślę, musisz ciężko pracować, pod wielką presją, i będą przed tobą stawiane ważne wymagania (i to nadal nic w porównaniu z prawdziwą pracą w przemyśle mody). Więc nie przekształcaj swojej pasji w wiedzę – ale Twoja pasja powinna stać się twoim motorem do działania.